A hagyományos babák után itt vannak a legújabb cica- és -kaktusz babáim. Vizes nemezeléssel, és aprólékos kézi varrással-hímzéssel készültek.
Remélem nektek is tetszenek:-)
Üdvözöllek blogomon! Nemezkészítő vagyok, műhelyem Ásotthalmon található. Nemezeimhez magyar gyapjút használok, ez számomra azért fontos, mert az itthon tenyésztett cigája, cikta, racka és más juhfajták kiváló minőségű gyapja nagyon ritkán hasznosul újra. A lenyírt gyapjút magam tisztítom, kártolom és festem. A színeket a természetben gyűjtött levelekkel, termésekkel, növényi részekkel festem. Ez sok kísérletezéssel jár, blogomon ezzel kapcsolatos tapasztalataimat szeretném megosztani.
A hagyományos babák után itt vannak a legújabb cica- és -kaktusz babáim. Vizes nemezeléssel, és aprólékos kézi varrással-hímzéssel készültek.
Remélem nektek is tetszenek:-)
Ismét bebizonyosodott, hogy a nemez milyen sokoldalúan felhasználható anyag. Rég terveztem és végre elkészítettem első hímzett-varrott nemez dobozkámat. Valahogy eddig kimaradt, pedig annyi mindent nemezeltem már. Cigája gyapjúból készítettem, és saját tervezésű tulipános mintával díszítettem. És mielőtt kérdeznétek, a csodás tűzzománc ékszerszett a Boróka Észerműhelyben készült:-)
Feketedió (Juglans nigra)
Egy kirándulás alkalmával találkoztam ezzel a különleges dió fajtával. Első ránézésre olyan mint a sima dió, de a legszembeötlőbb különbség az, hogy burka éréskor nem válik szét, hanem a csonthéjon marad. Leginkább zöld teniszlabdára emlékeztettek a lepotyogott példányok:-) Illata is más, kissé citrusos. Héjastul-dióstul tettem a fazékba főni, és rövid időn belül elkezdett sötétbarna levet engedni. Leszűrés után ebbe tettem főni a gyapjút, és kb. 2 órán át főztem. Az így kapott szín a hagyományos dióburokéhoz egészen hasonló árnyalatú lett.
Csalán
Az őszi erdőben ilyenkor még megtalálható a csalán, amit nemcsak frissen, de szárítva is gyakran használok gyapjúfestésre. Cigája gyapjút festettem vele, és ezt a szép halvány zöld árnyalatot sikerült festenem. Utoljára tavasszal szedtem, és festettem vele, akkor lényegesen élénkebb színt kaptam. Úgy látszik, az őszi csalán kevésbé intenzív színt ad ki. Átfesthettem volna még egyszer, de úgy döntöttem, nekem tetszik ez a szín.
Végre elkészült ez a rég tervezett, kirgiz shirdak ihlette faliszőnyeg. Alighanem a nyár legnagyobb kihívása volt számomra, de a végeredményért mindenképp megérte! Anyaga cigája (natúr és festett) és fekete racka gyapjú. Természetesen saját tisztítású, kártolású és festésű. Több mint 1 kg gyapjúból készült. A mintákat és a fekete szegélyt előnemezből vágtam ki, majd összedolgoztam a nyers gyapjúval. A lenti videón a készítés folyamatát láthatjátok:
Vállpánt szövés |
Zseb díszítése |