2017. december 28., csütörtök

Festés hagymahéjjal

Már ahogy azt régebben is írtam, az egyik kedvenc festőnövényem a vöröshagyma. Változatos, élénk színárnyalatokat tudunk vele festeni. A következő nagyobb projektemhez viszont nagyobb mennyiségű színes gyapjúra lesz szükségem, a képeken látható gyapjú nem saját tisztítású, úgy rendeltem kártolva. A festésről viszont nem vagyok hajlandó lemondani, mert számomra ez a kihívás, és a gyapjús tevékenységem egyik fő célja, hogy a hagyományos módszerrel készüljenek a színek. Saját tapasztalatból tudom-lásd: piros és kék színek, amiket eddig használtam, és még fogok is-, hogy sokkal egyszerűbb a festőport feloldani vízben, beletenni a gyapjút, megfőzni és már kész is a szín! De mégsem ugyanaz, mint járni a természetet, megkeresni, begyűjteni a növényt, végigcsinálni azt a több órás/napos folyamatot, ahogy azt elődeink is tették. Tudták, melyik évszakban/hónapban mit kell és lehet gyűjteni, ismerték a növények tulajdonságait, és anélkül használták, amit a természet adott, hogy kárt tettek volna benne. Szerintem ez a tudás nem szabad hogy feledésbe merüljön!

A sötétebb árnyalatú gyapjút előbb kb. 1 órán át sima hagymalében főztem, majd kiszedtem a léből és egy kevést timsót raktam a vízbe. Ezután a timsós lében főztem még fél órát.
A világos árnyalatút a megmaradt festőlében főztem ki, kb. 1 órán át.




2017. december 22., péntek

Rojtos tarisznya

Tarisznya mérete: kb. 23*28 cm, mintázatát a természetes barna-szürke göndör fürtök adják.






2017. december 16., szombat

Bőrrátétes rojtos tarisznya

A nyáron megtisztított fürtös gyapjúból készítettem ezt a kisméretű tarisznyát, melyet bőrrátéttel díszítettem.











2017. december 14., csütörtök

Nemez faliszőnyeg


Kirgiz shirdak mintával készített nemez faliszőnyeg.
Az eredeti shirdak több (ált. 2 féle színű) anyagból varrással, aprólékos öltésekkel készített több rétegű nemez fajta. Én hagyományos vizes-berakásos technikával készítettem ezt a faliszőnyeget, a szélein lévő minta inkább türkmen hatású. Szóval kicsit vegyes, de mivel ez az első faliszőnyegem, nem az autentikus megvalósítás volt a célom, hanem maga az elkészítési mód, technika. (a következő türkmen lesz, már tervbe van véve:-) Mérete: 65*100 cm. A piros gyapjút vegyi festékkel festettem (ruhafesték), a szélein  lévő barna természetes színű (racka).


Így készült:

1. minta kontúr kirakás
2. kitöltés színnel
3. fehér részek kitöltése

4-5. gyapjú rétegzése több rétegben
6. minden oldalról laza gyúrás

7-9. minden oldalról erős mángorlás

Végleges helye a műhelyemben...

A gyúrásban, mángorlásban való segítségért köszi Charles!!!